Kavējoties dažas dienas pēc 31. oktobrī notikušās albuma relīzes, manās rokās beidzot nonāca grupas Deftones jaunākā studijas plate "Saturday Night Wrist [Clean]". Kādu brīdi savos pirkstos vienkārši turēju un vēroju skaisti noformēto plastikāta paralēlskaldi, iesietu čaukstošā celofāna plēvītē. Parelēlskaldnis savās dzīlēs glabāja 50 minūtes un 30 sekundes nenovērtējamas skaņas.
Nedaudz atkāpjoties no mana fetišisma paveida pret skaņu - biju pietiekami ilgi siekalojies, vienkārši skatoties, un beidzot ieliku ierakstu atskaņotājā...
Spēks...
Ir grūti raksturot pirmos kopējos iespaidus - skaņa vienmēr ir bijusi spēcīgāka par vārdiem, bet mūzika ir bijusi spēcīgāka par vienkāršu skaņu!
Ar pirmo albuma skaņdarbu "hole in the earth", jau biju iepazinies iekš myspace.com/deftones Atklāti sakot, lai arī gana ieturēts, tomēr tas šķita tāds kā pārāk netiešs viņu mūzikas izpausmes veids. Tomēr, kad 28. septembrī uz 24h tajā pat myspace.com/deftones tika ievietots 2. singls "rapture", es neapšaubāmi uztvēru tematisko un tehnisko neatkāpšanos no jau izsenis uzstādītiem principiem.
Es klausījos albumu vairākas reizes pēc kārtas, vairākas stundas un tikai tad biju gatavs kautkā raksturot savas izjūtas, definēt dzirdēto.
Šis neapšaubāmi ir viens no Deftones labākajiem izdevumiem. Protams, izvirzot šādu apgalvojumu nākas atskatīties pagātnē:
1995. gadā Deftones izdeva studijas albumu "Adrenaline", kas tā brīža alternatīvās mūzikas pasaulē bija ļoti spēcīgs un progresīvs raksturlielums. Albūmā Adrenaline ļoti manāmi jautās numetal žanra kanoni, kas, lai arī ļoti gaumīgi ieturēti, tieši neizpauda grupas unikālo individualitāti. Taču 1997. gadā iznāca grupas 2. studijas albums "Around The Fur", kas jau ļoti tipiski atklāja specifisko un neatkārtojamo grupas mūzikas manieri - psihadēliski eksperimentālo roku, tajā pat laikā pieskaroties arī numetal stīgām, tomēr neparasti un topot atzītiem par vienu no vismākslinieciskākajām numetal žanra grupām. Turpinājums sevī ietvēra 2000. gadā izdoto "White Pony", kas arvien pieturoties pie Deftones unikālā skanējuma izpaudās liriski agresīvi erotiskas skaņas veidolā. Tas bija, kas revolucionārs, bez maz vai jauna muzikāla novirziena izveides pamati. Pie tam, kas līdzīgs, kā vēl tālāks emocionālā piesātinājuma turpinājums, ļoti spilgti izpaudās arī pirmspēdējā 2003. gada studijas albumā - arī sauktā - "Deftones", kur spazmatiski mežonīgi asinātie ģitāru riffi savijas ar Chino balss un taustiņu anēmiskajām skaņām...
Atgriežoties no vēsturiskā atskata noteikti jāsaka, ka Deftones klāstā nav neviena estētiski vai tehnoloģiski nekvalitatīva mūzikas ieraksta (vismaz ne tāda, kas būtu nodots atklātībā), to secinot, apgalvojums, ka "Saturday Night Wrist" ir viens no labākajiem, varētu šķist nesaturīgs. Un tomēr, ar to es vēlos pateikt, ka šis noteikti ir ieturējis līdz šim plūstošo Deftones evolūcijas gaitu un nekādā ziņā nav sliktāks par kādu no iepriekšējiem skaņu celiņu apkopojumiem.
Saturday Night Wrist ir ieturējis grupai Deftones raksturīgo liriski psihadēliski eksperimentālā roka pamatus, tomēr tajā pat laikā izpletis varbūtību taustekļus dažādos virzienos vēl vairāk eksperimentējot ar skaņu, meklējot arvien jaunus skanējumus, kuri tikuši ietilpināti līdzšinējā neatsverami vērtīgajā grupas koncepcijā. Skaņdarbos var jaust arvien jaunas un spēcīgākas industriālās mūzikas nianses, tajā pat laikā sataustot Team Sleep tipiskās specifiskās instrumentālās un akustiskās vibrācijas. Tajā pat laikā viņi ir kļuvuši vēl agresīvāki („rapture” monstrisko riffu un Eiba Kuninghema (Abe Cuningham) progresīvajā bungu skanējumā) un izsmalcinātāki („beware” liriskajā un depresīvajā noskaņā un izpildījumā.)
Vēl viens no vispārsteidzošākajiem un fenomenālākajiem aspektiem ir Chino balss skanējums - tas ir kļuvis vēl spalgāks, kliedzošāks, maigāks un lūstošāks vienlaicīgi.
Albums ir izteikts brīnums. Tas ir kautkas pilnīgi unikāls un nepielīdzināms (un tā ir kategoriska kļūda un nekompetences izpausme, piedēvēt Deftones iespaidošanos no Korn vai tikpat tuviem izpildītājiem. Jāatceras, ka Deftones savu darbību uzsāka jau 1989. gadā, viņi bija vieni no pirmajiem un spēcīgākajiem sava žanra dzinējiem, arvien palikuši neatkārtojami.)
„Saturday Night Wrist” ir kautkas patiešām ģeniāls vispārīgiem mūzikas zinātājiem un kautkas neatsverami vērtīgs īstiem grupas faniem...
Izdošanas datums: 31.10.2006.
Tracklist
- Hole In The Earth
- Rapture
- Beware
- Cherry Waves
- Mein
- U,U,D,D,L,R,L,R,A,B,Select,Start
- Xerces
- Rats!Rats!Rats!
- Pink Cellphone
- Combat
- Kimdracula
- Riviere