KONCERTU APSKATI

Koncerta apskats: Swedish Empire - Sabaton

Reinis Graudiņš
REINIS GRAUDIŅŠ 29.03.2013. 12:14
26. martā, klubā „Melnā Piektdiena”, Swedish Empire tūres ietvaros uzstājas trīs ievērojamas metāla apvienības. Piedāvajam ieskatu šajā koncertā.

26. martā, klubā „Melnā Piektdiena”, Swedish Empire tūres ietvaros uzstājas trīs ievērojamas metāla apvienības. Piedāvajam ieskatu šajā koncertā.

Atzīšos uzreiz, ja neskaita atsevišķas dziesmas un mazliet padziļinātāku iepazīšanos ar žanra iezīmēm gatavojoties šim koncertam, spēka metāls nav viens no tiem žanriem, ko regulāri klausos. Līdz šim tas viss likās pārāk „eirovīzisks” un uzspēlēts, lecīgs, taču, kad pie mums atbrauc tāda mēroga apvienības, palaist garām izdevību redzēt tās dzīvajā vienkārši nedrīkst.

Kā pirmie uz skatuves kāpa grupa Wisdom no Ungārijas, ko gan diezgan grūti tā vienkārši nosaukt par iesildītājiem. Pirmkārt tāpēc, ka, spriežot pēc aktivitātes jau no paša koncerta sākuma, mūsu metāla faniem iesildīties nav nepieciešams, un otrkārt, grupa spēlēja tik dinamiski un ar milzīgu pašatdevi, paraujot līdzi arī lielu daļu publikas, kas atsaucās uz visiem „hei, hei” un „vooohooo” (kā es konstatēju vakara gaitā, tā ir ļoti svarīga power metal koncerta daļa). Apmeklētāji kļuva vēl skaļāki pēc vokālista draudzīga aizrādījuma, ka šī tomēr nav kāda zināma, gados jauna popmūzikas izpildītāja uzstāšanās.

Pirms koncerta par nākamajiem viesiem biju dzirdējis tikai labas atsauksmes, kas izrādījās pilnīga patiesība, un Eluveitie nelika vilties. Pēc pāris mēnešiem, pieminot kādu no pārējām divām vakara grupām, visticamāk tās nosaukšu par „Tā power metal grupa pirms Eluveitie” un „Tā power metal grupa pēc Eluveitie, kuras vokālists izskatījās pēc jauna Roba Halforda”. Labi, iespējams, ka es mazliet pārspīlēju, bet šveiciešu folk-death metālisti, pat bez viena no astoņiem biedriem spēja sniegt neizmirstamu koncertu. Savā skanējumā Eluveitie apvieno visnotaļ klasiskos un nāves metāla riffus ar tādiem tautas mūzikas instrumentiem kā vijole, stabule un dūdas, veidojot diezgan muzikāli neparastu kombināciju. Biju dzirdējis, ka grupa koncertā mēdz izmantot arī leijerkasti, taču tā, visticamāk, tika uzticēta dziedātājai, kura šovakar neuzstājās.

„Latvijā ir ne tikai pasaulē skaistākās meitenes, bet arī trakākie metāla fani”, koncerta noslēdzošajā daļā paziņo grupas vokālists, un pelnīti, visa koncerta gaitā liela daļa publikas headbangoja, dziedāja līdzi dziesmu zināmajām daļām un, godinot visuvareno metālu, regulāri turēja paceltus devilhornus.  

Esmu diezgan pārliecināts, ka pasākuma galvenie viesi Sabaton, ja vien kāds viņiem to atļautu, koncertu sāktu uzbraucot uz skatuves ar tanku. Kareivīgie zviedru power metāla grandi krasi mainīja manu uztveri par šo žanru, jo, kā jau minēju apskata sākumā, īsti nezināju, ko no šīs grupas sagaidīt. No redzētā un dzirdētā visvairāk pārsteidza tieši...jautrība. Dziedātājs Joakims Brodens (Joakim Broden) Melnājā Piektdienā, pateicoties aktīvajai komunikācijai ar skatītājiem, spēja radīt ārkārtīgi pozitīvu gaisotni. Grupa mazliet pakacināja skatītājus ar pirmajām taktīm no Van Halen dziesmas Jump un popdziesmām  I Will Survive un La bamba, kā arī vairākas reizes koncerta laikā ļāva publikai izvēlēties nākamo dziesmu, no diviem variantiem spēlējot to, kas izpelnījās vislielākās ovācijas.

Vēl tikai pirms gada Sabaton nomainīja pusi sastāva, kas nebija jūtams nekādā mēra, grupai brāžoties cauri spēcīgam, episkam setam. Publikai spēks nepietrūka, un nenogurdināmie skatītāji mošoja līdzi visām dziesmām, atkārtoti izpelnoties komplimentus no dziedātāja. En Livstid i Krig, jeb A Lifetime of War izskanēja grupas dzimtajā valodā, un, līdzīgi kā liela daļa dziesmu, ir par kara tēmu. Hammer Has Fallen laikā skatuves priekšā tika uzstādīts sintezators, pie kura sēdās pats dziedātājs, kopā ar divām akustiskajām ģitārām, veidojot alternatīvu dziesmas pavadījumu, patīkama pārmaiņa pēc kardāna un klasiskajiem metāla ģitāru riffiem.

Šī vienveidība principā ir vienīgais, kāpēc Sabaton neaizrāva par visiem 100 procentiem. Gandrīz visas dziesmas pieturējās pie vienas un tās pašas formulas, kas bija ļoti acīmredzama. Nevaru teikt, ka palika garlaicīgi, taču bija brīži, kad labāk izvēlējos vērot aizrautā, aktīvā pūļa darbības. Neņemot vērā šo nelielu trūkumu (kas ir ļoti subjektīvs), Sabaton bija uzdevumu augstumos, sniedzot iespaidīgu modernā metāla koncertu.

Sabaton dziesmu saraksts:                  

1. The March To War
2. Ghost Division
3. Gott Mitt Uns
4. Carolus Rex
5. Poltava
6. Cliffs Of Gallipoli
7. Into The Fire
8. 40:1
9. A Lifetime Of War
10. Lion From The North
11. Hammer Has Fallen
12. Uprising
13. Swedish Pagans
14. Art Of War
15. Primo Victoria
16. Metal Crue

Lasi vēl

Komentāri

Indars Bergins 01.04.2013. 21:11
ja tu tev nepatiik metals, tu neesi mans draugs
Laikam, ka visu mūžu nožēlošu, ka nesanāca aiziet uz šo konci, Eluveitie dēļ... :(

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.