Uz pirmo sarunu aicinājām Jāni - hardcore/punk koncertaģentūras Circle Pit! Shows pārstāvi, kuri jau kopš 2007. gada apgādā Latvijas alternatīvo skatuvi ar kvalitatīviem pašmāju un ārzemju viesu koncertiem.
Kristaps Lejiņš: Kad sāki apmeklēt alternatīvās mūzikas koncertus?
Jānis: Tas bija pavisam sen. Kaut kad deviņdesmito gadu vidū, kad ar draugiem apmeklēju pirmos alternatīvās un pankroka mūzikas koncertus Rīgā, kā arī dažus metāla koncertus Cēsīs. Protams, arī daudzos pašam nācās piedalīties ar grupām, kurās kādreiz darbojos.
Kad un kādās grupās esi spēlējis?
Esmu darbojies grupās Not Human, Non-Skid, Hope Dies Last un Vismaz Trīs Vārdi.
Tajā laikā droši vien bija grūtāk izveidot grupu, grūtāk dabūt aparatūru utt., taču grupu bija vairāk...
Man šķiet, ka varbūt tās grūtības tieši dod vairāk entuziasmu, lai kaut kas notiktu.
Kad un kā sākāt rīkot koncertus?
Jau labu laiku esam draugi ar Andri Skoteli un kādu laika sprīdi apspriedām to, ka varētu uzrīkot kādu koncertu. Tādā veidā kopīgi uzrīkojām pirmo koncertu šeit, Rīgā, 2007.gadā ar grupām In Twilight’s Embrace no Polijas, pašmāju Enhet un Mea Culpa, pasākums bija ļoti apmeklēts.
Koncerta video:
Pirmos koncertus rīkojām Andrejsalas ‘’Dirty Deal’’, vēlāk Spīķeros – ar to tad man arī saistās vissiltākās atmiņas. Pašlaik esam nobāzējušies Radio NABA klubā NABAKAB.
Jūs pārsvarā rīkojat koncertus tieši Rīgā, kā ar citām pilsētām?
Ir sanācis, ka grupa Latvijā meklē vairākus koncertus, un tad gadās, ka sarunājam ko arī ārpus Rīgas.
Vai koncerti ārpus Rīgas atšķiras no tā, kādi ir galvaspilsētā?
Provincē jau parasti cilvēkiem attieksme ir siltāka un interese lielāka, jo tāda veida pasākumi nemaz nenotiek tik bieži. Ir gadījies rīkot arī pāris tūres ārpus Latvijas.
Vai publikas gaume ir mainījusies, kas bija lielākā cieņā agrāk, kas tagad?
Ir mainījusies paaudze. Daudzi vecie buki grupām un koncertu organizēšanai ir sen atmetuši ar roku. Mūsdienās vairāk cieņā ir trendīgums, lai cik skumji tas neskanētu. Dažreiz, kad ir iespēja kādai grupai uzrīkot koncertu, un saprotam, ka grupa nespēlē pietiekami smagi ar trendīgiem breikdauniem, ir reāli jāsāk domāt vai varēsim apmaksāt ceļa izdevumus utt. Diemžēl daudziem patiesas un īstas lietas mūsdienās vairs neinteresē. Vismaz pie mums.
Kāpēc, Tavuprāt, vairums Latvijas Hardcore grupu izjuka?
Grūti atbildēt uz šo jautājumu. Iespējams, daudzi saprata, ka viss šis rats griežas ne tajā virzienā, kurā vajadzētu vai gribētos - vienkārši cilvēkus scēnā vairs nevienoja kopīgas idejas. Arī tagad tas ir tieši tas, kas pietrūkst. Tad nu šeit mēs arī esam.
Ko Tu domā par šā brīža alternatīvās skatuves jaunajām grupām - kāds stils šobrīd izplatītāks, to attieksme, filozofija?
Ja godīgi, neko labu nedomāju šajā sakarā. Es teiktu, ka tur viss stāv uz vietas jau labu laiku. Lielos vilcienos visas tās pašmāju grupas, kas man patīk un kas man kaut ko izsaka, jau labu laiku nepastāv. Ar nepacietību gaidu, kad parādīsies kāda jauna hardcore / punk grupa, un, cik man zināms, tuvākajā laikā divas varētu parādīties.
Skaidrs, ka ar Hardcore Latvijā nevar nopelnīt – gan spēlēšanā, gan koncertu rīkošanā ir jāiegulda daudz darba, kā arī tas tomēr ir risks – nekad jau nevar zināt cik cilvēku atnāks. Vai ir bijuši gadījumi, kad gribas mest mieru koncertu rīkošanai?
Protams, ir bijuši brīži, kad gribas mest mieru un atslēgties no visa. Bet tad paiet laiciņš, atkal uznāk tāds kā dzinulis, ka jārīkojas. Gadiem ejot, esmu sapratis, ka pats grupā vairs nekad visdrīzāk nebūšu, tad kāpēc nerīkot koncertus grupām, kas patīk!
Kad būs nākamais CPS koncerts?
Nākamais koncerts būs 22.septembrī ar pašmāju grupām Parara, GhettoZloba un IndyGo, kā arī 24.oktobrī pie mums kārtējo reizi viesosies franču draugi ar grupu Nine Eleven.
Vairāk info par gaidāmajiem koncertiem un Circle Pit! Shows www.cirlepitshows.com