INTERVIJAS

Metāls arī Mongolijā ir metāls - intervija ar Nine Treasures

Reinis Graudiņš
REINIS GRAUDIŅŠ 26.10.2015. 15:00
28. oktobrī klubā "Nabaklab" gaidāms mongoļu folkmetāla grupas "Nine Treasures" koncerts. Lai sīkāk iepazītu šo neparasto apvienību un uzzinātu vairāk par Ķīnas metāla skatuvi, sazinājāmies ar grupas pārstāvi.

Ar Nine Treasures dalībnieku agrā rīta stundā (vismaz Latvijā agrā) sazvanījāmies ar Skype palīdzību. Askhans atradās savās mājās Pekinā, taču grupa par savām mājām uzskata "Iekšējās Mongolijas" apgabalu Ķīnas dienvidos, tieši pie robežas ar Mongoliju.

Sākšu ar jautājumu, kas jums noteikti bieži tiek uzdots. Kas ir “deviņi dārgumi”? (Nine treasures)

Deviņi dārgumi ir zelts, sudrabs, dzelzs, bronza, un vairāki dārgmetāli, kas dažādos avotos ir atšķirīgi.

Tātad diezgan specifiski?

Jā, Mongolijā uzskata, ka kopā šie dārgumi nes veiksmi.

Pieņemu, ka grupu veidošanas process Ķīnā krasi neatšķiras no citām pasaules vietām. Kā “Nine Treasures” sanāca kopā un sāka spēlēt?

Viens otru pazinām un bijām labi draugi jau pirms dibinājām grupu “Nine Treasures”. Vienkārši sanācām kopā un sākām spēlēt.

Pastāsti par pārējo grupu. Kādus tradicionālos mongoļu intstrumentus izmantojat?

Mūzikas pamats ir klasiskais – bungas, ģitāra un bass. No tradicionālajiem mongoļu instrumentiem izmantojam Morin Khuun (horsehead fiddle, jeb zirgagalvas vijole), kas skan nedaudz kā parastā vijole, bet rada arī zemākas skaņas. Izmantojam arī balalaiku, kuras skanējumā ir augstas frekvences skaņas, kas lieliski piestāv metālam un izceļas starp elektriskajiem instrumentiem.

Kā ar metālamūzikas ietekmi? Kas bija Tavs pirmais metālmūzikas ieraksts?

Mans pirmais metāla albums nebija no Eiropas vai ASV, bet gan klasiska un slavena mongoļu smagā metāla apvienība “Hurd”. Tajā laikā es vēl nezināju, kas tas metāls tāds ir, man vienkārši patika skanējums. Vēlāk sāku klausīties tādas grupas kā Metallica, Megadeth un tā tālāk.

Kāda ir situācija Ķīnas metāla skatuvē? Vai ir daudz grupu?

Kopā varētu būt ap 200 grupu, bet skatuve ir sadrumstalota, jo Ķīna ir ļoti liela. Mums nav profesionāla metāla menedžera vai koncerttūru rīkotāja. Visas grupas strādā pašas par sevi.

Vai Ķīnā ir daudz koncertvietas, kurās uzstāties?

Jā, principā katrā lielākajā modernajā pilsētā ir pa kādam klubam un jauni cilvēki, kas organizē koncertus.

Nesen jūsu facebook lapā rakstījāt par to, ka kāda koncerta norisi apturēja policija. Kāpēc tā notika un kāda ir valdības attieksme pret šāda veida mūziku?

Šajā konkrētajā gadījumā atbildīgās iestādes tikai darīja savu darbu. Koncertvieta bija pārsniegusi atļauto apmeklētāju skaitu, un tas tika darīts pašu klausītāju drošībai. Uz koncertu bija ieradušies ap 600 cilvēku, bet vietas tik daudz nebija, kā arī tas nebija saskaņots ar domi. Rīkotāji, acīmredzot, vēlējās nopelnīt pēc iespējas vairāk, tāpēc par limitu nepadomāja.

Kā ir ar grupām, kas ierodas no citām valstīm? Bieži dzirdēts, ka smagās mūzikas apvienībām ir problēmas ar vīzu iegūšanu, lai koncertētu Ķīnā.

Tādas mēdz būt, bet pēdējā laikā rietumu grupas pie mums brauc diezgan bieži. Nesen šeit koncertēja Lamb Of God, In Flames, Linkin Park, ja to var saukt par metālu (smejas), Limp Bizkit, Korn, Metallica. Valdība tā īsti par to nemaz neuztraucas. Ja kāda grupa nevar ierasties, tā parasti ir organizētāja vaina, kurš ir noslinkojis. Iespējams, ka valsts iestādēm kaut kas būtu sakāms tikai par pašām ekstrēmākajām metāla grupām, bet tas ir retums.

Atgriezīsimies pie “Nine Treasures”. Atzīšos, ka mongoļu valodu nesaprotu. Par ko runājat savās dziesmās?

Pārsvarā tās ir par mūsu dzīvi Mongolijā. Daudz rakstām par meitenēm, par jautru brīvā laika pavadīšanu, dejošanu un nedaudz arī par dzeršanu. Ir dziesmas arī par zirgiem, dabu, upēm.

Dziesmai “Sonsii” ir ļoti lipīgs piedziedājums. Par ko tā ir?

Šī dziesma ir par Mongolijas vidi un tās aizsardzību, kas mums šobrīd ir aktuāla problēma. “Sonsii” nozīmē “klausies!”.

Tātad, “Nine Treasures” ir arī sociāli aktīva grupa?

Jā, tā varētu teikt.

Nesen koncertus sniedzāt Eiropā, Wacken festivālā. Kāda bija atsaucība no publikas?

Cilvēkiem patika! Neskatoties uz to, ka dzirdēja mūs pirmo reizi, visi lēkāja un dejoja jau pie otrās dziesmas.

Vai Eiropā esat koncertējuši arī pirms tam?

Eiropā pirmo reizi bijām 2013. gadā, kad nospēlējām vienu koncertu. Oktobra beigās būs mūsu pirmā Eiropas tūre, par ko esam ļoti patīkami satraukti. Noteikti ceram, ka satiksim daudz interesantus cilvēkus un dibināsim jaunus kontaktus.

Vai esat sagatavojuši kādus īpašus pārsteigumus faniem Eiropā?

Koncertvietā ieradīsimies zirgu mugurā! Tas noteikti būs īpašs notikums gan mums pašiem, gan faniem, jo metāla grupas no Mongolijas tik bieži pie jums neierodas!

----------------------------------------------------------------------------

"Nine Treasures" 28. oktobrī klubā "Nabaklab" uzstāsies kopā ar pašmāju folkmetāla apvienības "Green Novice" un "Varang Nord". Informāciju par koncertu un biļešu iegādi meklē šeit.

Lasi vēl

Komentāri

Bija labs koncis!
Vidēji labs. Tā pirmā banda nojauca lai liktu 10/10

Izsaki savu viedokli

Alternative.lv neuzņemas atbildību par komentāru saturu, kā arī aicina ievērot vispārējas ētikas normas un LR likumdošanu. Portāla pārstāvji patur tiesības dzēst neatbilstošus komentārus, kā arī uzsver, ka neskaidrību gadījumā administratoriem vienmēr taisnība.