Ar koncertu devos ar lielām ekspektācijām – līdz šim vēl nav redzētas nedz „The Wold You Feed”, nedz „Elkupe” uzstāšanās, pie tam jau ļoti ilgu laiku nav apmeklēts neviens „Frailty” koncerts. Īsi pirms koncerta ar nožēlu uzzināju, ka šoreiz nespēlēs vienīgā ārzemju grupa – igauņi „Thou Shell of Death”. Žēl pirmkārt jau tāpēc, ka man nav zināma kaut cik līdzīga grupa Latvijas robežās, bet otrkārt tāpēc, ka šis būtu bijis pietiekami tumšs papildinājums lielkoncertam kopumā.
Piektdienas vakars, bet kluba telpās atradās ļoti neliels cilvēku daudzums. Satiktie minēja, ka iemesls varētu būt paralēli notiekošā grupas „Indygo” albuma prezentācija. Jā, neapšaubāmi, ir cilvēki, kas seko smagās mūzikas aktualitātēm ļoti plašā žanru spektrā, tomēr uzskatu, ka šo divu pasākumu publika īsti nepārklājas. Izbrīnīja arī tas, ka starp pasākuma apmeklētājiem netika manīti jaunieši ģērbti melnā – uz koncertiem, kur spēlē vismaz kāda „īstā mētāla blice”, šī ir ierasta parādība. Varbūt laiki mainās?
Kā jau minēju, The Wolf You Feed redzēju pirmo reizi, pirms esmu vien noklausījies koncerta ierakstu no kluba Depo. Klausoties radās doma, ka viņi ir aizpildījuši Solaris nišu – pietiekami kvalitatīvi un interesanti, kas nav šādā stilā mazsvarīgi. Kā vēlāk atzīmēja kāds sarunbiedrs – viņi zināja, kad ir jābeidz. Noteikti varu šo attiecināt arī uz sevi – viņi spēja aizraut, nenogurdināt, bet tajā pašā laikā gribēt viņus noklausīties arī citā koncertā. Varbūt varēja uzstāšanos veidot nedaudz interaktīvāku, izmantojot video pavadījumu, runājot ar publiku. Par stilistiku – grupa sevi definē kā post-rock/sludge apvienību, un, ja pirmo es sadzirdēju pietiekamā daudzumā, otrais gāja manām ausīm secen.
Otrie uz skatuves kāpa Elkupe. Jau uzstāšanās laikā uzzināju, ka šim projektam šī bija pēdējā apzinātā uzstāšanās. Tā kā man šis bija pārsteigums, biju gandarīts, ka vismaz vienreiz izdevās viņus redzēt/dzirdēt. Skanējums kaut arī līdzinās pārējām Latvijas post skatuves grupām – daži dalībnieki joprojām aktīvi darbojas arī citās grupās – tomēr tam piemīt lērums jaunu, līdz šim nedzirdētu nianšu. Atšķirībā no pirmās grupas Elkupe neizcēlās ar lakonismu, un beigās šķita nedaudz izmocītas. Bet nepārprotiet - kopumā man patika, pat ļoti.
Latvijas alternatīvās skatuves veterāni Soundarcade bija kā vienmēr līmenī. Atzīšos, neesmu viņu kvēls fans, tāpēc necentos šo uzstāšanos noklausīties no gala līdz beigām. No tā, ko dzirdēju, varu izcelt instrumentālās partijas. Noteikti pietrūka vizuāls pavadījums, kas man personīgi asociējas ar Soundarcade tēla vizītkarti.
Ja visas iepriekšējās grupas bija post-žanru pārstāvji, Frailty noteikti pie tādiem nav pieskaitāmi. Augstas proves doom metāls lika atcerēties, ka šis ir tumšs vakars. Ļoti iespaidīga un spēcīga uzstāšanās, kas pierāda, ka 2012. gada Latvijas Metal mūzikas balvas labākā ieraksta un grupas tituli ir pelnīti. Pēdējoreiz viņu uzstāšanos esmu klātienē vērojis 2008. gada Metalshow Blomē. Kaut arī pagājuši ir 5 gadi, progress ir acīmredzams – sniegums ir palicis daudz pārliecinošāks un daudzpusīgāks.
Ja būtu ieradušies igauņi, noteikti koncertu varētu nosaukt par tumšu, bet šoreiz šāda asociācija nerodas - drīzāk pasākumu varētu raksturot kā patīkami atmosfērisku.
Foto: Roberts Vidzidskis, easyget.lv, www.easyget.lv/foto/gallery/3713/