Ko tu darītu ar pusmiljonu? Atbildi tā uzreiz būtu grūti iedomāties, bet, attīstot domu, ātri vien var nonākt pie atziņas, ka jautājums ir pārāk sirreāls, jo pusmiljonu neviens tāpat nedos. Pat, ja gribētu, noteikti vajadzētu izpildīt konkrētus kritērijus, ko tāpat pārskatītu, analizētu un vēlreiz pārskatītu. Tomēr ir pienācis brīdis, kad cilvēki var viegli uzelpot - mūsdienās tā var notikt! Stāsts ir par Latvijas Radio piektā kanāla veidošanu, kam brīnumainā kārtā tika piešķirti 536 000 lati no valsts budžeta.
Sākotnēji šķiet, ka ideja ir ļoti laba, proti, veidot sabiedrisko mediju (ar interneta un radio kanālu), kura mērķauditorija būtu jaunieši. Bet no otras puses skatoties, visa projekta izstrāde ir bijusi ļoti necaurredzama. Novembrī medijus pēkšņi pāršalca ziņa, ka Latvijas Radio ar 2014. gada februāri pārtrauc sadarbību ar ,varētu pat teikt, fundamentālu raidstaciju "Radio Naba".
Mēģinot noskaidrot nedaudz vairāk, alternative.lv sazinājās ar pieci.lv pārstāvi Tomu Grēviņu, kurš ir pārliecināts, ka jaunais radio tiks palaists FMā jau 3. martā, bet oficiālais starts ir nolikts 31. martā. Turpretim Nabas radio vadītājs Madars Štramdiers gan nav tik drošs: „Noliktais datums tagad ir pirmais aprīlis. Savukārt no marta, vēl nav īsti skaidrs kura, iespējams, tiks palaists kaut kādā testa režīmā.”
Tāpat domas dalās arī par programmas veidošanu. No Nabas puses izskan atbilde, ka viss vēl ir procesā, bet ir jau gandrīz finiša taisnē. Neskatoties uz to, Toms min, ka visa vienošanās ir pabeigta.
Runājot par radio nepieciešamību, Grēviņš vēsta: „Es domāju, ka projekts būs brīnišķīgs jebkurā gadījumā. Jebkurai foršai Eiropas valstij ir popmūzikas radiostacija, kurā ietilpst visdažādākie žanri, un Latvijā es vienmēr esmu jutis nepieciešamību pēc tādas, jo skaidrs ir tas, ka sabiedriskais medijs ir tas, kas drīkst un var atļauties vairāk nekā ar komercmediju, kuram ir no svara saglabāt vienmērīgu auditorijas klausīšanos un apmierinājumu, piemēram, runājot par jaunas mūzikas iepazīstināšanu. Ja es būtu mūziķis, tad es būtu ļoti priecīgs par to, ka kaut kas šitāds notiek.”
Kā tas ir izskanējis medijos, Radio Naba ētera laiks darba dienās būs četras stundas, un brīvdienās – apmēram 20. „Mēs jau kā Latvijas Radio 5 esam bijuši vienmēr, vienīgais tas, ka mēs paliekam kā neatkarīgie producenti. Tā mēs arī darbosimies, mums ir Nabas veidotie raidījumi, un tie arī būs,” atbild M. Štramdiers jautāts par Nabas programmu saderību ar jauno projektu. Viņš turpina: „Mums nebūs ikdienas mūzikas rotācija, un, protams, ka mēs paliekam interneta radio versijā 24h. Tad, kad ir mūsu raidlaiks, tad mēs vienkārši pieslēdzamies arī FMā. Mēs raidīsim gan internetā, gan FMā.”
Madars atzīst, ka lielās pārmaiņas Radio Naba darbinieki ir pieņēmuši, jo tā ir Latvijas Radio politika, un viņi tur neko nevar mainīt. Interesanti ir tas, ka Grēviņš vispār nav sastapies ar cilvēkiem, kuri būtu izteikuši šaubas par jauno kanālu. Svarīgi būtu pieminēt Radio Naba raidījuma Plūdums vadītāja Raita teikto, ka tas ir beigu sākums. „Ja no sākuma ļāva justies brīvi un tika pārstāvēts plašs muzikālais diapazons, tad tagad tiks uzspiesti tirgus rāmji,” uzskata Raitis, norādot, ka tas ir tikai viņa subjektīvais viedoklis. Tāpat raidījuma vadītājs atklāj, ka pakāpeniski sāk parādīties nosacījumi, kas sāk biedēt un kuri noteikti ietekmēs Radio Naba atmosfēru.
Grūti pat spriest par to, kā varētu izvērsties jaunais projekts, jo daudzos jautājumos nav vēl īsti skaidrības. Visticamākais mums, klausītājiem un skatītājiem, atliek vien gaidīt martu, kad varēsim šo projektu redzēt un dzirdēt dzīvajā.
Alternative.lv aicina dalīties ar savām pārdomām par topošo radio kanālu komentāros!